Situația de la Aeroportul din Chișinău: este plin de oameni! A fost solicitată convocarea Comitetului de Facilitare a Transporturilor Aeriene

De ceva timp, Aeroportul Internațional Chișinău (AIC) este plin ochi. Pe rețelele sociale, apar tot mai multe imagini cu cozi lungi de pasageri. Administrația a anunțat marți, 11 iulie curent, că a solicitat convocarea Comitetului Național de Facilitare a Transporturilor Aeriene pentru a asigura funcționarea întregului lanț logistic într-un mod eficient și efectiv, scrie realitatea.md

„Stimați pasageri ai Aeroportului Internațional Chișinău! În unele perioade ale sezonului de vară se atestă un flux mare de pasageri. Astfel, pentru a face față acestei situații, întregul personal al întreprinderii și toată infrastructura disponibilă este implicată în procesarea în termeni proximi a tuturor călătorilor”, scrie pe pagina oficială de Facebook a AIC.

În același timp, administrația conștientizează problema și caută să identifice cauzele. „Specialiștii responsabili de facilitarea transportului aerian se află la fața locului și documentează toate aspectele legate de aglomerațiile de pasageri în unele puncte, pentru a identifica circumstanțele care au dus la supraaglomerarea aerogării și pentru a interveni cât mai rapid”.

„AIC a solicitat convocarea Comitetului Național de Facilitare a Transporturilor Aeriene pentru a asigura funcționarea întregului lanț logistic într-un mod eficient și efectiv. Vă asigurăm de colaborarea cu autoritățile competente și de faptul că lucrăm pentru a fi întreprinse acțiunile necesare în vederea minimizării timpului de efectuare a procedurilor înainte de zbor, și diminuarea incomodităților cauzate de aplicarea cerințelor administrative a controlului securității aeronautice și a respectării cadrului normativ. Vă mulțumim pentru înțelegere!”, se mai menționează în comunicatul de pe Facebook.

Un moldovean, arestat în Italia pentru jafuri și un omor. Imagini horror publicate de presa italiană

Un moldovean a fost reținut de oamenii legii italieni. Acesta a jefuit mai mulți trecători pe străzile din orașul Mestre. Una dintre victime a murit, după ce a decis să-l confrunte. Imaginile horror au fost publicate de cotidianul Corriere della Sera, scrie evz.ro.

Bărbatul de 48 de ani, cetățean al Republicii Moldova, a fost reținut pe urme fierbinți.  Acesta a încercat să smulgă geanta unei femei. Tragedia a avut loc pe strada Aleardi, în Mestre. Ultima a început să strige, iar atacatorul a amenințat-o. Pentru că victima nu s-a conformat, a scos cuțitul și a tăiat-o pe față. Femeia s-a ales cu o rană adâncă în regiunea obrazului.

Un alt caz vizează un atac asupra unui turist japonez, pe care, de asemenea, l-a rănit. Rănile nu prezintă, din fericire, risc pentru viață. Din păcate, însoțitorul acestuia, care a sărit să-i ia apărarea, și-a pierdut viața, după ce a primit o împunsătură de cuțit în organe vitale.

Conform Corriere della Sera, victima avea doar 26 de ani, iar medicii nu au reușit să-l readucă la viață.

Giacomo Gobbato este deplâns de toată țara. Sute de mesaje de condoleanțe au fost expediate familiei sale. Oamenii spun că era un artist desăvârșit atât în arta tatuajului, cât și în muzică.

Acesta urma să cânte cu trupa sa, Four Sound, chiar în ziua în care a fost omorât.

„Giacomo a murit pentru că nu s-a întors cu spatele, nu s-a prefăcut că totul este bine pentru că a fost un frate generos care a luptat zilnic împotriva nedreptății, pentru o lume mai dreaptă și fără discriminare”, au scris prietenii săi.

Conform presei italiene, Giacomo Gobbato este fiul unui antreprenor din Jesolo. A absolvit școala de artă, iar în ultima perioadă lucra într-un atelier din Vicenza.

Vom fi martorii unui spectacol pe cer: Pământul va avea o a doua Lună mai mică

Atracția gravitațională a Pământului va face ca un asteroid să orbiteze în jurul planetei noastre timp de aproximativ două luni, scrie observatornews.ro.

Asteroidul 2024 PT5, de lungimea unui autobuz va fi capturat de atracția gravitațională a Pământului și va orbita în jurul planetei noastre timp de aproximativ două luni, din 29 septembrie până pe 25 noiembrie, devenind astfel o ”mini-Lună”, scrie The Guardian.

Ulterior, asteroidul va reveni în centura de asteroizi care se rotește în jurul Soarelui.

Irina Rimes și Emilian Crețu au ajuns într-un manual de limbă engleză alături de Napoleon, Barack Obama și Einstein

Actorul Emilian Creți și îndrăgita interpretă originară din Moldova, Irina Rimes, au ajuns într-un manual de limbă engleză alături de Napoleon, Barack Obama și Einstein. Acest lucru l-a descoperit o internaută, informează unica.md.

Femeia a postat într-un story imagini de la un exercițiu dintr-un manual, în care elevii trebuiau să facă o scurtă descriere a personajelor din fotografii.

Emilian Crețu este un îndrăgit actor din Republica Moldova cu peste 550 de mii de urmăritori pe Instagram. Iar Irina Rimes este o cunoscută interpretă de la noi, cu frumoasă carieră peste Prut, care are milioane de vizionări pe YouTube.

Temperaturi sufocante în România! 40 de grade Celsius la umbră
La mulți ani, Doina Sulac! Artista își sărbătorește azi ziua de naștere