Vine primăvara? Meteorologii anunță vreme generoasă pentru următoarea săptămână

Primăvara se face simțită tot mai mult! Serviciul Meteorologic de Stat anunță vreme generoasă pentru următoarea săptămână.

Zălog | Revista Ferma

Mâine, în Capitală vor fi +8 grade, iar marți și miercuri maximele vor urca până la +10.. +11 grade. Miercuri și joi mercurul în termometre se va reduce puțin, iar weekendul viitor vom avea parte din nou de vreme de primăvară.

Japonia a donat echipament modern Institutului Mamei și Copilului

Astăzi, 1 octombrie, IMSP Institutul Mamei și Copilului a primit un lot de echipament medical din partea Agenției Japoneze pentru Cooperare Internațională (JICA). Donația va spori semnificativ capacitățile de diagnostic și tratament ale instituției, îmbunătățind serviciile medicale acordate micilor pacienți și mamelor acestora, informează unica.md cu referire la un comunicat oficial.

Lotul include patru ultrasonografe (general, cardiac, transcranian, mamograf) și patru gastroscoape ghidate prin sistem video, în valoare de 369.920 de dolari.

La eveniment au participat Excelența Sa Ambasadorul Plenipotențiar al Japoniei în Republica Moldova, Yoichiro Yamada, ministra Sănătății, Ala Nemerenco, reprezentanți ai Oficiului Central JICA, directorul Institutului Mamei și Copilului, Sergiu Gladun, și personalul medical al instituției.

Ministra Ala Nemerenco a mulțumit Guvernului Japoniei și Agenției Japoneze pentru Cooperare Internațională pentru ajutorul oferit sistemului medical din Republica Moldova. Standardele medicale japoneze sunt un etalon pentru sistemul nostru de sănătate, a accentuat ministra.

Amintim că în noiembrie 2022 a fost semnat un Acord de grant între Ministerul Sănătății și JICA în valoare de un miliard de yeni japonezi (8 milioane de dolari). Acordul reprezintă o parte semnificativă a Programului de consolidare a sistemului de sănătate, care vizează dotarea a cinci instituții medicale publice din Republica Moldova cu tehnologie medicală esențială.

O pictură murală, uimitor de frumoasă, a apărut în Chișinău

O nouă pictură murală a apărut în Chișinău, pe o clădire de pe bulevarul Dacia, lângă stadionul Zimbru, informează unica.md.

Lucrarea se numește ”Speranța” și întruchipează o elevî care merge la școală.

Pictura murală a fost realizată de artistul Dmitri Potapov.

La doar 6 ani, viața unui băiețel este pe muchie de cuțit. Doi părinți disperați imploră oamenii sa-i ajute pentru a-l salva pe Chiril de la moarte

O durere care nu merita sa treaca nici un copilas de pe acest pamant este sa fie pe patul de spital si viata lui sa se atarne de un fir subtire de ata. La doar 6 ani, Chiril continua sa lupte si sa fie baiatul zambaret si curajos in lupta lui pentru viata.

”O boala nemiloasa vrea sa ii ia VIATA. Stim cat de indurerati si disperati sunt parintii acestui copil soare care nu a gresit cu nimic in viata insa are de trecut o cumpana ce nu o poate duce de unul singur, pentru ca viata lui are un PRET de peste 194.000 euro, o suma ce le-a adus parintilor si mai mare disperare atunci cand medicii i-au anuntat vestea tristă.

Pentru viata lui Chiril noi va rugam sa ajutati cu orice mica donatie de suflet, pentru ca pic cu pic se face mare si e mare nevoie de ajutorul oamenilor pentru viata acestui băiat.

Din orice tara pentru Chiril se poate dona AICI sau pe PAYPAL@CARITATE.MD”, scrie caritate.md într-un mesaj adresat oamenilor.

Cum arată Valentino, unul dintre gemenii lui Ricky Martin, la 14 ani: „Nu mai este copil”
Susținătorii lui Șor au dansat ,,Macarena” în centrul capitalei, după ce au cerut să li se achite facturile