Un nou medicament anti-viral elimină coronavirusul în 24 de ore

Veşti încurajatoare despre un nou medicament anti viral, numit Monul-parivir, care ar opri „cu totul” transmiterea coronavirusului în numai 24 de ore.

Asta afirmă un studiu al Institutului de ştiinţe bio-medicale al Universităţii americane din Georgia.

„Sunt primele teste eficiente cu un medicament administrabil oral care blochează rapid transmiterea lui SARS-CoV-2, așa că s-ar putea să fie revoluționar”, afirmă cercetătorii în articolul publicat de o prestigioasă revistă medicală.

Insă medicamentul a fost testat până acum doar pe animale, dihori mai exact.

„Credem că dihorii sunt un model reprezentativ de transmitere, deoarece ei răspândesc cu ușurință SARS-CoV-2, dar cei mai mulți nu fac o boală gravă, ceea ce este similar cu transmiterea coronavirusului la adulții tineri”, a explicat unul dintre autorii studiului.

sursa: www.stirileprotv.ro.

Dermatita atopică: simptome, cauze, tratament
O femeie de 90 de ani este prima persoană din Marea Britanie vaccinată anti-Covid în cadrul campaniei naționale