Minori internați de urgență la spital! S-au intoxicat cu monoxid de carbon de la soba defectă

Doi minori, un băiat în vârstă de 16 ani și sora acestuia în vârstă de 14 ani au fost internați de urgență la spital, după ce aceștia s-au intoxicat cu monoxid de carbon. Cazul a avut loc în seara zilei de ieri în localitatea Năvîrneț raionul Fălești.

Minori intoxicati de la soba defecta

Cel mai probabil minorii s-au intoxicat în urma exploatării unei sobe defecte din propria locuință. Copii au fost transportați la spitalul raional, iar medicii le-au acordat îngrijiri medicale, stare acestora la moment fiind în afara oricărui pericol. Cazul este cercetat de specialiștii Serviciului Situații Excepționale, pentru elucidarea tuturor circumstanțelor. În acest context pompierii recomandă oamenilor să respecte regulile de exploatare a sobelor, să nu le supraîncălzească și să aerisească încăperile. Mai mult, salvatorii îndemnă gospodarii să verifice minuțios sursele de încălzire înainte de utilizarea acestora, pentru a evita tragediile. Conform datelor Serviciului Protecției Civile și Situațiilor Excepționale de la începutul anului nouă persoane au decedat în urma intoxicațiilor cu monoxid de carbon emanat de la sobe defecte.

Adresele celor 52 de secții de vot deschise de către România pe teritoriul Republicii Moldova pentru alegerile europarlamentare din 9 iunie

Cetățenii R. Moldova care dețin și cetățenia României sunt așteptați la urne pe 9 iunie curent pentru a-și alege reprezentanții în Parlamentul European.

Guvernul de la București va deschide în total 52 de secții de vot în stânga Prutului, cu 16 mai multe decât acum cinci ani, în cadrul cărora basarabenii români își vor putea exercita dreptul la vot, anunță Ministerul Afacerilor Externe al României. Din numărul total de secții, 13 vor funcționa în municipiul Chișinău – la Consulatul general al României, la Universitatea de Stat din Moldova, la Teatrul „Satiricus”, la liceele „Muguel de Cervantes”, „Gheorghe Asachi” și „Spiru Haret”, două la Bălți și câte una în centrele raionale sau în câteva sate.

Cetățenii vor putea vota în baza unui document de identitate românesc valabil în ziua votării: cartea de identitate; cartea electronică de identitate; cartea de identitate provizorie; buletinul de identitate; paşaportul diplomatic; paşaportul diplomatic electronic; paşaportul de serviciu; paşaportul de serviciu electronic; paşaportul simplu; paşaportul simplu electronic; paşaportul simplu temporar; în cazul elevilor din şcolile militare, carnetul de serviciu militar.

Votarea va începe la ora locală 7:00, pe 9 iunie, și se va încheia la ora 22:00.

La alegerile din 9 iunie 2024 vor fi aleși cei 33 de reprezentanți ai României în Parlamentul European. Mandatul eurodeputaților este de 5 ani.

„Cetățenii R. Moldova pot să decidă , în mare parte, cum va arăta viitorul Parlament European, pentru că au cetățenia română și au dreptul să voteze pentru alegerile europarlamentare. Cred eu că este pentru prima dată când miza alegerilor europarlamentare este atât de mare pentru R. Moldova, pentru că Parlamentul care va fi ales pe 9 iunie și, automat, viitoarea Comisie Europeană va decide soarta integrării R. Moldova. Este foarte important ca cetățenii să iasă la vot pe 9 iunie și să decidă cum va arăta viitorul Parlament European. Anume acest parlament poate decide nu doar deschiderea negocierilor, dar și integrarea în Uniunea Europeană a R. Moldova. E clar că în următorii cinci ani se va decide acest lucru. Deci, această miză pentru cetățenii R. Moldova este mai mare ca niciodată”, a declarat recent secretarul de stat al Departamentului pentru Relația cu R. Moldova din cadrul Guvernului României, Adrian Dupu, potrivit ziarulnational.md.

Flux imens de mașini pe traseele din țară care duc spre Chișinău. Se circulă bară la bară

La această oră (17:00), 13 mai 2024, se atestă flux sporit de transport spre municipiul Chișinău pe traseul R6 (Orhei-Peresecina-Ratuș-Măgdăcești). Moldovenii care au petrecut Blajinii în localitățile din țară se întorc în Capitală.

În satul Mitoc polițiștii au aplicat banda reversibilă pentru a defluidiza traficul. Poliția anunță că, pe unele intrări în capitală, la necesitate, va fi redirecționat transportul ca să nu se formeze ambuteiaje.

Conducători auto sunt rugați:

– respectați regulile circulației rutiere;
– conduceți cu prudență;
– fiți atenți la pietoni;
– nu staționați în locuri interzise, pentru a nu bloca circulația.

Pentru a preveni producerea unor evenimente neplăcute, recomandăm pietonilor să fie maxim prudenți la traversarea străzilor și să nu o facă în locuri interzise.

Fiți prudenți la drum, păstrați-vă calmul și respectați solicitările polițiștilor.

Un moldovean a fost reținut în timpul protestelor din Georgia

Un cetățean moldovean a fost reținut în timpul protestelor din Georgia. Informația a fost confirmată de Ministerul de Externe de la Chișinău.

„Misiunea noastră diplomatică este în contact cu autoritățile georgiene și este dispusă să întreprindă toate acțiunile necesare care se impun”, a precizat MAE într-un comunicat.

Duminică, mii de oameni au protestat la Tbilisi în ajunul examinării de către Parlament, în a treia și ultima lectură, a controversatului proiect de lege privind „influența străină”. Poliția a aplicat forța împotriva manifestanților și a reținut cel puțin 20 de persoane. Printre cei reținuți se numără cetățeni ruși și americani, potrivit Europei Libere.

4 tendințe versatile pe care le poți purta în această iarnă
Avertizare! Lupii au dat buzna pe străzile unui oraș din țară