Restricțiile de călătorie în alte țări ne oferă ocazia de a descoperi locurile minunate din țara noastră. Cu siguranță, și Moldova are priveliști care ne pot uimi și ne pot transmite stare de bine, fizică și emoțională, relaxare, armonie.
Unul dintre studiile efectuate anterior, a clasat Moldova pe primele locuri în Europa în ceea ce privește calitatea aerului și nivelul scăzut de poluare. Prin urmare, locurile țării noastre merită să fie valorificate, protejate și promovate.
Persoanele publice de acasă ne ajută să redescoperim Moldova și ne provoacă la noi călătorii prin țărișoara noastră. Psihologul Sanda Diviricean a surprins imagini uimitoare la Orheiul Vechi, pe malul răului Răut.
,,Mereu mă duc cu drag la Orheiul Vechi💜
⠀
Parcă pot să cuprind cu ochii și să simt Moldova în timp foarte scurt și foarte intens.
⠀
Pe mine mă încarcă așa locuri, îmi dau energie pentru a face lucrurile “cu ajutorul lui Dumnezeu”.
⠀
Vă doresc să-i simțiți prezența în tot ce faceți și o să fie totul mai ușor și mai cu spor”, a menționat psihologul pe pagina sa de Facebook.
Tu, ce locuri frumoase din țara noastră ai reușit să vizitezi deja?
TRAGEDIE de Paște: Un autobuz, condus de un moldovean, implicat într-un grav accident în Ucraina: Un pasager a murit, alți șase au fost răniți
Un grav accident rutier produs în dimineața zilei de 20 aprilie, în raionul Mohîliv-Podilskîi din regiunea Vinița, Ucraina, s-a soldat cu rănirea a șapte persoane, dintre care una a decedat ulterior. Autobuzul implicat, un vehicul de cursă marca Scania, era condus de un cetățean moldovean în vârstă de 64 de ani, au transmis autoritățile locale într-un comunicat, scrie ziua.md.
Potrivit informațiilor preliminare ale anchetei, șoferul a pierdut controlul asupra direcției, iar autobuzul a ieșit de pe carosabil și s-a oprit în șanțul de pe marginea drumului.În urma impactului, șapte pasageri au fost răniți, inclusiv o fetiță de 8 ani și un bărbat de 48 de ani, cetățean străin.
Ulterior, portalul Strana.ua a anunțat că bărbatul, de naționalitate chineză, a murit din cauza rănilor suferite.
Cinci dintre victime au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale. Potrivit surselor locale, compania de transport nu răspunde apelurilor pasagerilor răniți și nu colaborează cu aceștia în present, notează sursa citată.
Primele reacții după moartea Suveranului Pontif: A inspirat milioane de oameni
Au apărut primele reacții după anunțul despre moartea Suveranului Pontif, informează unica.md.
Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola: Europa deplânge moartea Sanctității Sale Papa Francisc. Zâmbetul său contagios a captat inimile a milioane de oameni de pe tot globul. „Papa Poporului” va fi amintit pentru dragostea lui pentru viață, speranța pentru pace, compasiunea pentru egalitate și dreptate socială.
Ursula von der Leyen, şefa Comisiei Europene: Astăzi, lumea deplânge moartea Papei Francisc. El a inspirat milioane de oameni, mult dincolo de Biserica Catolică, prin umilința și dragostea sa atât de pură pentru cei mai puțin norocoși.Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române (BOR), Daniel: Papa Francisc reprezintă o personalitate a creștinătății contemporane, Pontificatul său lăsând o amprentă profundă asupra istoriei recente a Bisericii Romano-Catolice.Președintele interimar al României, Ilie Bolojan: Am aflat cu profundă tristețe despre trecerea la cele veșnice a Sanctității Sale, Papa Francisc. În aceste momente de doliu și durere, transmit sincere condoleanțe credincioșilor catolici din România și din întreaga lume, precum și tuturor celor pentru care Papa Francisc a fost un far spiritual și o sursă de speranță. A fost un simbol al smereniei, al compasiunii și al angajamentului neobosit pentru pace și dreptate. Sanctitatea Sa a fost și un prieten apropiat al poporului român, pe care l-a prețuit pentru profunzimea credinţei şi a spiritului său. Odihnească-se în pace!
Premierul italian, Giorgia meloni: Papa Francisc s-a întors la casa Tatălui. O veste care ne întristează profund, pentru că ne părăsește un om mare și un păstor de seamă. Am avut privilegiul de a mă bucura de prietenia sa, de sfaturile și de învățăturile sale, care nu au lipsit nici în momentele de încercare și suferință. În meditațiile Căii Crucii, ne-a reamintit puterea darului, care face să înflorească din nou totul și care este capabil să reconcilieze ceea ce, în ochii omului, pare ireconciliabil. Și a cerut lumii, încă o dată, curajul unei schimbări de direcție, pentru a merge pe o cale care „nu distruge, ci cultivă, repară, ocrotește”. Vom merge în această direcție, pentru a căuta drumul păcii, a urmări binele comun și a construi o societate mai dreaptă și mai echitabilă. Învățătura și moștenirea sa nu vor fi pierdute. Îl salutăm pe Sfântul Părinte cu inimile pline de tristețe, dar știm că acum se află în pacea Domnului.
Premierul român, Marcel Ciolacu: Zi tristă pentru creștinătate, la începutul Săptămânii Luminate. Papa Francisc rămâne pentru oamenii din întreaga lume, indiferent de confesiune, apărătorul neobosit al păcii, al semenilor aflați în suferință și al comuniunii spirituale!
Am fost privilegiat să-l întâlnesc anul trecut la Vatican și să-i mulțumesc pentru sprijinul oferit comunității românești din Italia! Dumnezeu să-l odihnească în pace și lumină!
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski: „Milioane de oameni din întreaga lume jelesc vestea tragică a trecerii în neființă a Papei Francisc. Viața lui a fost dedicată lui Dumnezeu, oamenilor și Bisericii.
Știa cum să ofere speranță, să aline suferința prin rugăciune și să cultive unitatea. S-a rugat pentru pace în Ucraina și pentru ucraineni. Plângem împreună cu catolicii și cu toți creștinii care au privit către Papa Francisc pentru sprijin spiritual. Memorie veșnică!”
Secretarul general al NATO, Mark Rutte: Deplângem în această dimineață dispariția Sanctității Sale Papa Francisc. Devotamentul lui pentru pace și compasiune a fost o inspirație pentru milioane de oameni. Cele mai profunde condoleanțe comunității catolice și tuturor celor care au fost mișcați de umanitatea sa.
:Președintele Franței, Emmanuel Macron: Din Buenos Aires la Roma, Papa Francisc a dorit ca Biserica să aducă bucurie și speranță celor mai săraci dintre săraci. Să unească oamenii între ei și cu natura. Fie ca această speranță să învie neîncetat dincolo de el. Împreună cu soția mea, trimitem gândurile noastre tuturor catolicilor și lumii îndurerate.
Cancelarul german desemnat Friedrich Merz: Un om ghidat de umilință și credința în mila lui Dumnezeu. Papa Francisc va rămâne în amintirea noastră prin angajamentul său neobosit față de cei mai vulnerabili membri ai societății, pentru dreptate și reconciliere.
Casa Albă: „Odihnește-te în pace” alături de fotografii ale președintelui Donald Trump și ale vicepreședintelui JD Vance cu Suveranul Pontif.
Papa Francisc a murit luni, de Paște, 21 aprilie 2025, la vârsta de 88 de ani, la reședința sa din Casa Santa Marta din Vatican.
Maia Sandu, mesaj după anunțul despre moartea lui Papa Francisc: Și-a dedicat viața valorilor umanității
Oficialii de la Chișinău au venit cu mesaje după anunțuț despre trecerea la cele veșnice a Suveranului Pontif, informează unica.md.
”Astăzi, în a doua zi de Paște, lumea se desparte de un promotor neobosit al compasiunii și echității. Papa Francisc și-a dedicat viața valorilor umanității, speranței și solidarității, iar prin exemplul personal al modestiei și smereniei, a reușit să apropie oamenii, indiferent de credință, origine sau statut.
Plecarea sa este un moment de reflecție pentru întreaga umanitate. Fie ca lumina pe care a aprins-o în inimile atâtor oameni să rămână vie și să ne călăuzească spre o lume mai bună.”
Premierul Republicii Moldova, Dporin Recean: „Am aflat cu profundă tristețe despre trecerea la cele veșnice a Sanctității Sale, Papa Francisc. Devotamentul său față de compasiune și demnitate a rezonat dincolo de credință și granițe. Suntem alături de toți cei care deplâng această pierdere. Fie ca moștenirea sa să continue să ne inspire spre unitate și pace”
Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „În aceste zile de profundă însemnătate pentru lumea creștină, am aflat cu tristețe despre trecerea la cele veșnice a Sanctității Sale Papa Francisc.
Papa Francisc a fost un simbol al păcii, al unității, al echității și al iubirii necondiționate pentru aproapele. Condoleanțe creștinilor catolici din întreaga lume”.