Directorul liceului turc „Orizont” din Chişinău şi alte şase persoane au fost reţinute joi dimineaţă de forţele Serviciilor de Informaţii şi de Securitate din Moldova (SIS) existând suspiciunea că ar întreţine legături cu o organizaţie islamistă. Ulterior, cei 7 cetățeni de origine turcă, angajați ai liceului, au fost expulzați din Moldova.


Amnesty International Moldova a semnalat încălcarea drepturilor fundamentale ale omului, în privinţa administraţiei reţelei de licee „Orizont”. Organizaţia arată că Serviciul de Informaţii şi Securitate a încălcat procedura de reţinere, percheziţionare şi ridicare, şi a violat normele ce privesc libertatea şi securitatea persoanelor, stipulate în convenţiile la care Republica Moldova este parte.
O reacţie a venit şi din România. Directorul Liceului Internaţional de Informatică de la Bucureşti, Mustafa Oz spune că 30% dintre acţiunile liceului „Orizont” din Chişinău, unde au fost efectuate arestările, sunt deţinute de Lumina Instituţii de învăţământ, organizaţia finanţată de oameni de afaceri turci.
„Ne îngrijorează situaţia din cauza presiunilor venite din partea Turciei şi a lui Erdogan care a promis să reconstruiască palatul prezidenţial din Chişinău şi am înţeles că are şi o vizită în Moldova. Colegii noştri de la Chişinău au fost oferiţi cumva drept cadou cu această ocazie. Ne doare foarte mult situaţia aceasta. Persoanele respective au depus de şase luni cerere de azil politic în Republica Moldova şi nu cred că se pot expulza fără o hotărâre judecătorească”, a spus, pentru mediafax.ro, Mustafa Oz.
Acesta spune că se aşteaptă la presiuni şi în România.
„Am înţeles că săptămâna viitoare vine şi ministrul de externe turc în România. Ne aşteptăm să fie la fel, să apară presiuni. Au apărut imediat după puciul eşuat din 2016, când vice prim-ministrul turc a spus că suntem terorişti şi că trebuie închise toate şcolile acestea. Dar şi ministerul de Externe şi Ministerul Educaţiei au declarat atunci că şcolile Lumina funcţionează conform legislaţiei din România şi nu există nicio problemă. Fiind o ţară democratică nu s-a dat curs presiunilor din Turcia, dar presiunile nu au scăzut niciun moment”.
În legătură cu acuzaţiile Serviciilor de Informaţii de la Chişinău, reprezentantul liceului bucureştean spune că acestea sunt nefondate.
„Acelaşi lucru s-a întâmplat în Kosovo, în Mongolia, unde a fost o tentativă de răpire similară, dar autorităţile au reuşit să împiedice aceste acţiuni mafiote. Pentru că ei nu merg pe căi legale, prin justiţie” spune Mustafa Oz care atrage atenţia asupra faptului că lucrurile de acest gen nu s-au petrecut în ţări în care democraţia funcţiona ci numai în ţări în care raporturile democratice sunt fragile.