Bărbatul rănit la vânătoarea de mistreți era chiar șeful Inspectoratului pentru Protecția Mediului din Hâncești

Șeful subdiviziunii teritoriale a Inspectoratului pentru Protecţia Mediului Hâncești, Vasile Moraru, a fost împușcat în abdomen în timpul unei partide de vânătoare. S-a întâmplat duminică, iar informaţia a fost confrimată de șeful Inspectoratului pentru Protecţia Mediului Chişinău, Ion Bulmaga. Medicii spun că starea bărbatului este gravă, dar stabilă. În timpul audierilor, victima le-a declarat polițiștilor că s-a împușcat din greșeală, scrie tvrmoldova.

Bărbatul, în vârstă de 34 de ani, a fost rănit în timp ce se afla la o partidă de vânătoare de mistreţi, împreună cu alte 16 persoane, majoritatea fiind rude. S-a întâmplat duminică, în preajma localităţii Caracui din raionul Hânceşti.

GABRIELA SULEAC jurnalist TVR MOLDOVA: „Incidentul s-a produs în pădurea dintre localitățile Caracui, raionul Hancesti, și Albina din raionul Cimislia. Acest weekend a fost ultimul din sezonul de vânătoare la mistreți, iar arendașul zonei forestiere a fost chiar victima, sustin sursele noastre.”

ANATOLIE DUBCEAC, primar, satul Caracui: „Mistreţi sunt. Aceasta este o pădure foarte, foarte bătrână, de sute de ani. În preajma satului 1700 de hectare pe teritoriul satului Caracui. Da, se organizează vânători dar toate sunt legale.”

Bărbatul a fost internat la Spitalul Raional Hînceşti, în stare gravă.

PETRU CIUBOTARU, director, Spitalul raional Hînceşti: „Pacientul a fost consultat şi în regim de qurgenţă la fost luat în sala de operaţie pentru intervenţie chirurgicală. Tratamentul a fost aplicat conform regulamentului, conform protocoalelor. La etapa actuală grav dar stabil şi prelungeşte tratamentul în secţia de terapie intensivă.”

Potrivit oamenilor legii, vânătoarea de mistreți a fost autorizată, iar bărbaţii deţineau legal atât armele, cât şi carnetele de vânător. Victima a declarat că s-ar fi împuşcat accidental, însă poliţia şi procurorii examinează şi alte versiuni. După incident, armele au fost ridicate, iar două persoane au fost reținute.

OVIDIU SCUTELNIC, adjunct interimar al procurorului şef, Procuratura raionului Hânceşti: „Sunt la moment două persoane bănuite care sunt reţinute şi se află în izolatorul de detenţie provizorie a Inspectoratului de Poliţie Hânceşti. Din versiunea organului de urmărire penală, la momentul de faţă se examinează o versiune în care ar fi necesar să stabilim participarea atât a uneia cât şi altuia, în scopul identificării corecte care nemijlocit a efctuat acel foc de armă în direcţia victimei. –Cât de departe era? – Aproximativ în jur de 80-100 de metri, faţă de victimă.”

Inspectoratul pentru Protecţia Mediului a deschis o anchetă internă pentru a investiga detaliile și circumstanțele acestui caz.

Cod galben de averse puternice cu grindină și vijelie, în Moldova

Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) a emis Cod Galben de instabilitate atmosferică în Republica Moldova.

Codul Galben este valabil pentru astăzi, 7 mai. În intervalul orelor 14:00 – 23:00 se prevăd descărcări electrice cu ploi de scurtă durată, izolat averse puternice (15-25 l/m2 ) cu grindină și vijelie în rafale de până la 15-20 m/s.

Șapte posturi TV și două posturi de radio din Moldova riscă să rămână fără licență

Încă șapte posturi de televiziune și două posturi de radio din Republica Moldova riscă să rămână fără licență de emisie. De această dată este vorba de canalele GRT (postul public de televiziune din UTA Găgăuzia), Mega TV, REN TV, Cinema 1, Exclusiv TV, N4, TV9 și posturile radio Retro FM și GRT FM.

În cadrul ședinței din 26 aprilie curent, Consiliul pentru promovarea proiectelor investiționale de importanță națională a dispus solicitarea unor informații suplimentare pentru demararea unor investigații financiare în privința activității companiilor care dețin aceste instituții media, inclusiv de la Procuratura Anticorupție (PA), transmite ziar.md.

La finele lunii martie 2024, aceeași instituție a decis sistarea temporară a valabilității actelor permisive, ca și măsură preventivă, ale companiei SRL „Media Content Distribution”, fondatoarea Canal 5 și postului de radio Maestro FM.

Peste 200 de mii de lei au furat hoții din casa preotului din Pelinia, în noaptea de Paște

Poliția vine cu detalii despe furtul din casa preotului Adrian Ciobanu al bisericii din satul Pelinia, care a avut loc în noaptea Învierii Domnului.

„Prejudiciul cauzat victimei este estimat la suma considerabilă de 200.813 lei”, a declarat, pentru Unimedia, ofițera de presă a IP Drochia, Svetlana Talpă.

„La data de 5 mai, în jurul orei 12:35, poliția din Drochia a fost sesizată cu privire la un incident petrecut în noaptea de 4 spre 5 mai. Un bărbat de 39 de ani din localitatea Pelinia, raionul Drochia, a comunicat că persoane necunoscute ar fi pătruns în locuința sa, prin forțarea geamului și au sustras mijloace bănești în diferite valute, dintr-un safeu metalic. Prejudiciul cauzat victimei este estimat la suma considerabilă de 200.813 lei. Poliția din Drochia a demarat o anchetă, pentru a clarifica toate circumstanțele acestui incident și pentru a identifica și localiza făptașii”, a declarat, pentru Unimedia, ofițera de presă a IP Drochia, Svetlana Talpă.

„Rugăm cetățenii să fie vigilenți și să nu lase bunurile și locuințele fără supraveghere. Asigurați-vă că aveți grijă de siguranța acestora, pentru a preveni orice incidente neplăcute. Siguranța este prioritară!”, mai menționează oamenii legii.

Hoții au pătruns în casa preotului Adrian al bisericii din satul Pelinia, în noaptea Învierii Domnului, și au „curățit-o” de bani. Un anunț în acest sens a fost publicat pe pagina de Facebook a Primăriei, unde se cere ajutorul oamenilor pentru a găsi făptașii.

Două bătrâne și-au pierdut viața în urma unor incendii produse în raioanele Edineț și Soroca
Și-a ticsit valiza cu 1.000 de fiole de anabolizante și voia să urce în avion cu ea