Doliu la ASEM. S-a stins din viață un profesor universitar

Economist, politician, profesor universitar, prorector pentru activitatea științifică și relațiile externe a Academiei de Studii Economice și ex-deputat al Partidului Liberal Reformator din Moldova, Vadim Cojocaru, s-a stins din viață, la doar 60 de ani.

Despre aceasta a anunțat Belostecinic Grigore, rector al Academiei de Studii Economice din Moldova.

,,Este dureros și foarte trist când pleacă dintre noi oameni pe care i-am cunoscut de-o viață… La vârsta de doar 60 de ani recent împliniți, a plecat în Lumea Celor Drepți Vadim Cojocaru, cu care am făcut împreună facultatea, ne-am început în același timp activitatea științifică și didactică.

Profesor universitar, prodecan și decan al facultății „Management”, prorector pentru activitate științifică și relații internaționale al ASEM, deputat în Parlamentul Republicii Moldova. A plecat foarte devreme și ne va lipsi nouă tuturor, celor care l-am cunoscut…. Sincere condoleanțe soției, Angela, și fiicei, Mihaela… Dumnezeu să-l ia în Împărăția Sa și să-l odihnească în liniște și pace, iar noi să-l pomenim numai de bine….”, se arată în mesaj.

Artistului Iurie Sadovnic i s-a propus să cânte melodia ,,Cât trăim pe acest pământ”, chiar de Ziua Medicilor
Cazurile de gripă au scăzut la valori minime istorice în pandemie. Două tulpini ar fi dispărut de tot