La un liceu din nordul țării, noul an şcolar a început fără elevi în clasa 1

Migrația afectează tot mai mult instituţiile de învăţământ din nordul țării, de la un an la altul, băncile şcolilor rămân pustii. În satul Fetești, raionul Edineț, anul şcolar a început fără elevi în clasa 1.

Pentru prima dată, Liceul Teoretic Fetești nu are elevi în clasa 1Foto: TVN

Pe lista celor înscriși au fost doar șapte copii. Părinții se văd nevoiți să-și mai țină odraslele un an acasă. Ana Cojocaru a sperat până în ultimul moment că fiica ei va pleca anul acesta în clasa 1. Femeia spune că începuse să-i procure totul pentru școală, dar a fost anunțată că copilul ei va mai trebui să meargă un an la gradiniță, transmite TVN.md.

„Am înțeles pe la jumătate de august că nu o să fie clasă și ne-am oprit, dar am vrut, fiindcă la mine fetița este înaltă, mărișoară, nu-i dai că-i clasa 1-a, de vreo clasa 2-a arată și am dorit mult ca să fie în clasa 1-a, dar primim așa cum este, nu sunt copii, copii puțini. O să o mai lăsăm un an la grădiniță și la anul va pleca la școală. Rechizite da eu aveam pregătit, de mama mea încă de anul trecut și rechizite am avut cumpărate și am și cumpărat chiar 2 zile în urmă”, a declarat Ana Cojocaru.

În aceeași situație sunt și alți părinți din satul Fetești, care și-au dorit mult să-și dea copii la școală în acest an.

„Fetița trebuia să meargă în clasa 1-a, dar cu părere de rău nu s-a făcut clasă, nu avem copii în sat. Foarte trist pe de o parte, că deja are 7 anișori și să meargă în rând cu copii, dar nu avem ce face. Dar dacă nu se face nici la anul, desigur că mergem mai departe, adică o dăm s-au în alt sat sau chiar la Edineț, în alt oraș”, a spus Alina Sajin.

Elevii clasei a XII-a, care au rămas doar 9, au venit cu emoții mari la școală.

„Am venit cu nerăbdare le școală, emoții pozitive, mă bucur foarte mult să îmi văd colegii în același timp este și nostalgie că e ultimul an, mai mult nu ne vom vedea. Drumurile noastre se despart aici”, a spus Dumitru Vremea, elev în clasa XII.

„Am avut niște emoții foarte mari, pentru că mi-a fost foarte dor de școală și plus la aceasta sunt elevă în clasa a XII-a și trăiesc niște sentimente foarte plăcute și emoțional. Suntem pregătiți, depunem eforturi ca să putem da bacul cu succes”, a spus Nicoleta Traista, elevă în clasa XII.

Administrația școlii spune că în ultimii 10 ani, numărul elevilor a scăzut cu aproape 50%, iar de vină ar fi migrația.

„În anul acesta au pășit pragul școlii 168 de elevi, din păcate foarte puțini, nu avem clasa 1-a, regretabil faptul acesta, cu 10 ani în urmă în liceu, pe timpuri școala medie Fetești, își făceau studiile peste 400 de elevi, acum foarte puțini, lumea pleacă”, a declarat directorul Adjunct al Liceul Teoretic Fetești, Viorica Vremea.

Potrivit datelor recensământului din 2014 în satul Fetești din raionul Edineți sunt 2.744 de locuitori.

Prima semi-finală Eurovison 2024: Vezi care sunt cele 10 țări calificate în finala concursului

Deși a avut o prestanță memorabilă, Moldova nu a acumulat suficiente voturi pentru calificarea în marea finală a Eurovision 2024. Țara noastră a fost reprezentată de Natalia Barbu, cu piesa „In The Middle”.

Cele 10 țări din prima semi-finală calificate pentru finala showului sunt următoarele: Serbia, Portugalia, Slovenia, Ucraina, Lituania, Finlanda, Cipru, Croația, Irlanda, Luxemburg.

Natalia Barbu a evoluat pe scena Eurovision Song Contest 2024! Video

Prima semifinală a competiției Eurovision Song Contest 2024 are loc chiar în aceste momente! Natalia Barbu a evoluat cu numărul 11. Artista a fost întâmpinată cu ropote de aplauze și a avut o interpretare superbă! Vezi, mai jos, momentul mult așteptat de public:

Prima semifinală este rezervată pentru 15 țări printre care se află:

1. Cyprus / Silia Kapsis – Liar

2. Serbia / TEYA DORA – RAMONDA

3. Lithuania / Silvester Belt – Luktelk

4. Ireland / Bambie Thug – Doomsday Blue

5. Ukraine / alyona alyona & Jerry Heil – Teresa & Maria

6. Poland / LUNA – The Tower

7. Croatia / Baby Lasagna – Rim Tim Tagi Dim

8. Iceland / Hera Björk – Scared of Heights

9. Slovenia  / Raiven – Veronika

10. Finland / Windows95man – No Rules!

11. Moldova / Natalia Barbu – In The Middle

12. Azerbaijan / FAHREE feat. Ilkin Dovlatov – Özünlə Apar

13. Australia / Electric Fields – One Milkali (One Blood)

14. Portugal / iolanda – Grito

15. Luxembourg / TALI – Fighter

Concursul Eurovision Song Contest 2024 poate fi urmărit live

Concursul Eurovision Song Contest 2024 a început în această seară, 7 mai, la Malmö, Suedia.

În prima semi-finală vor evolua:

1. Cyprus / Silia Kapsis – Liar

2. Serbia / TEYA DORA – RAMONDA

3. Lithuania / Silvester Belt – Luktelk

4. Ireland / Bambie Thug – Doomsday Blue

5. Ukraine / alyona alyona & Jerry Heil – Teresa & Maria

6. Poland / LUNA – The Tower

7. Croatia / Baby Lasagna – Rim Tim Tagi Dim

8. Iceland / Hera Björk – Scared of Heights

9. Slovenia  / Raiven – Veronika

10. Finland / Windows95man – No Rules!

11. Moldova / Natalia Barbu – In The Middle

12. Azerbaijan / FAHREE feat. Ilkin Dovlatov – Özünlə Apar

13. Australia / Electric Fields – One Milkali (One Blood)

14. Portugal / iolanda – Grito