Melitopol nu mai este parte a Ucrainei

Un videoclip de propagandă cu trupele ruseşti postat pe Telegram susţine că Melitopol nu mai este parte a Ucrainei. Soldați ruși și persoane înarmate apar într-un videoclip de propagandă postat pe canalul de ştiri pro-rus Telegram. În videoclip, participanţii scriu pe un drapel ucrainean că Melitopol nu mai face parte din Ucraina. Înregistrarea ar fi fost trimisă președintelui Ucrainei Volodimir Zelenski, relatează CNN citat de News.ro.

Videoclipul a fost publicat pe Telegram special pentru Melitopol, un oraş situat în partea de sud a Ucrainei şi ocupat de forţele ruse încă din primele zile ale invaziei.

Indivizii înarmaţi sunt filmați în timp ce scriu pe drapelul ucrainean din piaţa centrală din Melitopol: ”De la Ministerul Apărării al Federaţiei Ruse… Garda Naţională Rusă… miliţia populară… cazacii”.

Steagul este apoi dus la oficiul poştal şi se afirmă că a fost trimis preşedintelui ucrainean Volodimir Zelenski.

Un drapel ucrainean care flutura deasupra pieţei a fost înlăturat pe 14 martie. Literele ”Z” şi ”V” sunt de asemenea scrise pe steag, reprezentând marcajele de pe vehiculele militare ruse care participă la invazie.

Un pieton, lovit de un taxi, la Ciocana. Un troleibuz s-a izbit din spate în taximetru

Un accident rutier s-a produs în sectorul Ciocana. Astfel, un bărbat a fost călcat de un taximetru, chiar pe trecerea de pietoni, după ce mașina a fost lovită din spate de un troleibuz, scrie unimedia.info.

„Totul s-a întâmplat astăzi,  în jurul orei 10:48, la intersecția bd. Mircea cel Bătrân cu strada Petru Zadnipru.

Oamenii legii au stabilit că șoferul troleibuzului, în vârstă de 60 de ani, nu a ținut cont de situația rutieră și a tamponat din spate o mașină de model Toyota, condusă de un bărbat de 39 de ani. Din inerție, automobilul a fost proiectat pe trecerea de pietoni, lovind un bărbat de 72 de ani, care traversa strada.

În urma accidentului rutier, vehiculele au fost grav avariate, iar pietonul a fost transportat la Institutul de Medicină Urgentă, pentru investigații medicale, comunică Poliția.

O ucraineancă a rămas în Aeroport fără 20 de mii de dolari, pentru că nu le-a declarat. Unde zbura

O pasageră s-a prezentat la cursa „Chișinău-Antalya”, fiind identificat ca cetățeancă ucraineană.

În timpul controlului de specialitate, asupra femei s-au depistat 20000 USD pe care nu i-a declarat.

În fapt, bunurile nedeclarate au fost ridicate, iar investigațiile continuă.

Patru morţi şi circa 30 de răniţi în Odesa, după ce o rachetă rusă a lovit o instituţie de învăţământ

Un atac rusesc cu rachetă, în plină zi, asupra unei instituţii de învăţământ din portul ucrainean Odesa a ucis luni patru persoane şi a rănit 28, au anunţat oficiali locali citaţi de Reuters, transmite News.ro.

Guvernatorul regional Oleh Kiper a informat pe Telegram că patru dintre răniţi sunt în stare gravă şi primesc tratament de urgenţă. El a precizat că printre răniţi se numără doi copii şi o femeie însărcinată.

Imagini postate online arată o clădire istorică din apropierea malului mării care este în flăcări, în timp ce fumul se ridică spre cer. Imaginile, care nu au putut fi verificate imediat, arată, de asemenea, persoane care primesc îngrijiri pe stradă şi mult sânge pe jos.

Purtătorul de cuvânt al marinei ucrainene, Dmyitro Pletenciuk, a precizat că lovitura a fost efectuată cu o rachetă balistică Iskander-M cu focos cluster. Aceste rachete sunt mai greu de interceptat.

Postul public de televiziune Suspilne a declarat că acoperişul clădirii, descrisă ca fiind o academie de drept, a fost aproape distrus. Aceasta a precizat că preşedintele academiei, un fost membru proeminent al parlamentului, Serhii Kivalov, se numără printre răniţi.

Odesa a fost o ţintă frecventă a atacurilor ruseşti cu rachete şi drone, fiind vizată în special infrastructura portuară.

După ce și-au făcut provizii, moldovenii s-au mai liniștit
Procurorii au descins cu percheziții acasă la ex-directorul Serviciului de Informații și Securitate Vasile Botnari