Noile condiții de intrare în Grecia începând de astăzi

Autorităţile elene au revizuit condiţiile de intrare în Republica Elenă în contextul pandemiei de COVID-19. Începând de duminică, ora 6.00, până pe 10 ianuarie 2022, intrarea pe teritoriul acestei ţări va fi permisă cu respectarea cumulativă a două condiţii: completarea formularului de localizare și prezentarea unui test negativ, scrie digi24.ro.

Condiţiile de intrare în Grecia sunt:

• completarea formularului PLF (Passenger Locator Form) cu cel puţin 24 de ore înaintea începerii călătoriei, indiferent de statul de provenienţă. Formularul este accesibil pe https://travel.gov.gr/#/;
  • prezentarea, la intrarea pe teritoriul elen, a unui certificat care atestă rezultatul negativ al unui test pentru infecţia cu virusul SARS CoV-2. Testul poate fi de tip PCR, efectuat în ultimele 72 de ore înainte de intrarea pe teritoriul elen, sau antigen (rapid), efectuat cu 24 de ore înainte de intrarea pe teritoriul elen. Ambele tipuri de teste trebuie efectuate în laboratoare de referinţă din statul de origine sau de tranzit, ori în laboratoare publice sau private, certificate de autoritatea naţională din statul respectiv. Documentul care atestă rezultatul testării negative poate fi redactat în limbile greacă, engleză, franceză, germană, italiană, spaniolă sau rusă şi trebuie să includă numele şi prenumele persoanei, aşa cum este menţionat în documentul de călătorie (paşaport).

Sunt exceptaţi de la obligativitatea prezentării unui certificat care atestă rezultatul negativ al unui test pentru infecţia cu virusul SARS CoV-2 minorii cu vârsta de până în 5 (cinci) ani, precizează MAE într-un comunicat.

Academicianului Gheorghe Paladi i-a fost conferită Diploma de Onoare a Primăriei Chișinău

Primăria Municipiului Chișinău i-a conferit Diploma de Onoare distinsului medic obstetrician-ginecolog, profesor universitar, savant cu renume mondial, Cavaler al Ordinului Republicii, membru de onoare a Academiei Romane, academicianului Gheorghe Paladi, în contextul aniversării recente a venerabilei vârste de 95 de ani.

Distinsul academician Gheorghe Paladi a fondat școala de obstetrică și ginecologie din Moldova și sistemul de asistență medicală mamei și copilului, având numeroși discipoli.

Prin decizia Consiliului Municipal Chișinău din anul 2020, Spitalul Clinic Municipal nr. 1 poarta numele „Gheorghe Paladi”. De asemenea, a fost inaugurat bustul ilustrului academician la spitalul al cărui lider spiritual este.

Totodată, Gheorghe Paladi este propus pentru acordarea titlului de Cetățean de Onoare al municipiului Chișinău, inițiativă care va fi susținută și promovată pentru decizia Consiliului Municipal.

Veniturile totale ale bugetului de stat au crescut cu 4,8% în patru luni ale anului curent

În primele patru luni ale anului 2024, veniturile totale ale bugetului de stat au constituit circa 20,9 mlrd de lei. Acestea sunt în creștere cu 964,6 mln de lei sau cu 4,8% comparativ cu aceeași perioadă a anului 2023. Cifrele au fost prezentate astăzi de Ministerul Finanțelor, transmite Moldpres.

Potrivit sursei citate, încasările din veniturile administrate de către Serviciul Fiscal de Stat reprezintă 9,6 mlrd de lei, iar din cele administrate de către Serviciul Vamal 11,8 mlrd de lei.

Cheltuielile bugetului de stat au constituit 25 mlrd de lei. Comparativ cu perioada similară a anului 2023, acestea sunt mai mici cu 1,5% sau cu 393,3 mln de lei.

Ministerul Finanțelor a precizat că executarea bugetului de stat, la finele lunii aprilie a anului curent s-a încheiat cu un deficit de circa 4,1 mlrd de lei.

O tânără de 21 de ani din capitală, găsită fără suflare. Iubitul ei, principalul suspect

O tânără de 21 de ani a fost găsită fără suflare. Preliminar, se constată un omor. Totodată, oamenii legii spun că o persoană s-a prezentat la poliția și că aceasta ar recunoaște vinovăția. Dacă va fi găsit vinovat, bărbatul riscă până la 20 de ani de închisoare sau detenție pe viață.

Tragedia a avut loc la 19 mai, într-un apartament din capitală. În urma celor întâmplate, tânăra a decedat. De altă parte, iubitul fetei, s-a prezentat la poliție asumându-și vina.

Potrivit șefei Secției Comunicare și Protocol a Inspectoratului General al Poliției, Diana Fetco, suspectul în vârstă de 28 de ani a fost reținut, iar Poliția a inițiat o anchetă pe acest caz pentru stabilirea tuturor circumstanțelor, transmite Agora.

Dacă va fi găsit vinovat de comiterea crimei, suspectul riscă de la 15 la 20 de ani de închisoare sau detenție pe viață.

O explozie masivă a dezintegrat clădirea unei bănci din Pakistan. Cel puțin 15 oameni au murit, iar 16 sunt răniți
Goană după cumpărături în ultimul weekend înainte de Crăciun în România. Aglomerație în piețe și magazine, în ciuda bugetelor mai mici