Decizie fără precedent în Brazilia: Prostituatele au ieșit în stradă

Prostituatele au făcut o grevă simbolică și au organizat manifestaţii pentru a cere să fie incluse în grupurile de populaţie care trebuie vaccinate cu prioritate împotriva COVID-19!

„Suntem în prima linie, ţinem economia şi ne asumăm riscuri. Trebuie să fim vaccinate. Trebuie să facem parte din grupurile prioritare, pentru că intrăm în contact cu tot felul de persoane, riscându-ne viaţa”, au spus Cida Vieira, preşedinta Asociaţiei Prostituatelor din Minas Gerais, și Lucimara Costa, care a manifestat alături de ea pe una din străzile din centrul oraşului Belo Horizonte.

Potrivit celor două femei, peste 2.000 de prostituate sunt alături de ele, din cauza faptului că afacerile considerate ca nefiind esenţiale au fost închise la ordinul primăriei din Belo Horizonte, astfel că ele nu își mai pot primit clienții în hoteluri, cum o făceau de obicei.

Frații Ștefăneț, alături de FLUIERAȘ și artiști faimoși, vin cu alte două spectacole de excepție, la Soroca și Comrat. Intrare LIBERĂ!

În cadrul campaniei organizate de Ministerul Culturii – „Mărțișor în toată țara”, colectivele „Moldova-Concert” evoluiază în mai multe localități din țară, aducând bucuria și speranța „Mărțișorului”, informează unica.md.

Astfel, Ansamblul de Cântece și Dansuri Populare „Fluieraș”, dirijori – Edgar și Marcel Ștefăneț, coregraf – Iurie Bivol, alături de interpreți faimoși de la noi, vor evolua în alte două localități, aducând bucurie în inimile spectatorilor.

Soliști: Cornelia Ștefăneț, Adriana Ochișanu, Mariana Colța, Iulian Corochi, își așteaptă publicul drag la încă două spectacole de excepție:

• 19 martie, ora 17:00 – Soroca – Palatul de Cultură

• 21 martie, ora 17:00 – Comrat – Casa de Cultură

Intrarea este LIBERĂ!

Sunteți așteptați cu drag la spectacole de suflet, cu multă voie bună și un program absolut superb.

Un moldovean a urcat beat la volan și a provocat un accident grav în Cehia

Un moldovean de 24 de ani, căutat de autoritățile din Republica Cehă, a fost reținut în Punctul de Trecere a Frontierei Albița. Acesta a săvârșit un accident rutier fiind sub influența băuturilor alcoolice, scrie pulsmedia.md.

În data de 16 martie, în jurul orei 11:15, în Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa – ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pasager într-un autocar, un bărbat cu cetățenie din Republica Moldova, în vârstă de 24 de ani.

La controlul de frontieră, polițiștii au constatat că pe numele tânărului era o alertă de punere în aplicare a unui mandat de arestare şi predare sau extrădare emis de autorităţile din Republica Cehă, acesta fiind cercetat pentru săvârşirea unui accident rutier fiind sub influența băuturilor alcoolice, pe teritoriul acestui stat”, transmite Poliția de Frontieră Română.

Bărbatul a fost predat ulterior unei echipe operative din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale al Inspectoratului Județean de Poliție Vaslui în vederea luării măsurilor legale ce se impun.

Droguri în valoare de jumătate de milion de lei, ridicate de oamenii legii 

Polițiștii și procurorii din Sîngerei, în  comun cu ofițerii Direcţiei investigaţii „Nord” a INI, anunță despre destructurarea unui grup de persoane specializat în distribuirea drogurilor prin intermediul aplicației „Telegram” și plasarea acestora în ascunzişuri, pe teritoriul raionului Sîngerei, mun. Bălți și alte raioane ale ţării, informează unica.md cu referire la un comunicat oficial.

Ca urmare a acțiunilor de urmărire penală și măsurilor speciale de investigație efectuate până la acest moment, au fost identificate și reținute patru persoane implicate în distribuirea drogurilor cu scop de înstrăinare.

În rezultatul acțiunilor procesuale au fost ridicate 500 grame de PVP (sare), haşiş, precum și obiecte destinate consumului de substanțe narcotice, cântare, telefoane mobile, etc. Valoarea drogurilor pe piața neagră se estimează la circa 500 000 de lei.

Urmărirea penală pe acest caz continuă, pentru deconspirarea întregii scheme infracționale de trafic de droguri, timp în care persoanele beneficiază de prezumția nevinovăției, potrivit legii.

Imagini de colecție! Regina Elisabeta a II-a și Prințul Philip, o căsătorie care a rezistat peste 70 de ani
Articolul anterior
Doi aliați ai lui Alexei Navalnîi au dispărut fără urmă
Articolul următor
Close menu