Topul celor mai bune universități din Moldova, potrivit portalului internațional Ranking Web of Universities

Ranking Web of Universities (Webometrics) a publicat topul universităților din întreaga lume, ediția ianuarie 2020. În acest top sunt incluse peste 12 mii de universități din întreaga lume, inclusiv 26 de instituții din Republica Moldova.

Potrivit raportului Webometrics, Universitatea Tehnică din Moldova se situează pe primul loc în țara noastră. Pe locul doi se află Universitatea de Stat din Moldova, iar pe locul trei se poziționează Universitatea de Medicină și Farmacie ,,Nicolae Testemițanu”.Clasamentul Webometrics al universităților mondiale, cunoscut și sub numele de Ranking Web of Universities, este un sistem de ierarhizare a universităților din lume, bazat pe prezența web, vizibilitate și accesul web al universității. Acest sistem de clasament măsoară cât de puternic este prezentă o universitate pe web prin propriul său domeniu web, pagini, fișiere, articole academice. Ipoteza acestei abordări este aceea că prezența web este un indicator fiabil al performanței și prestigiului global al universităților și, ca atare, este un mod indirect de a măsura toate activitățile universitare (predare, cercetare, colaborare internațională) etc. Află mai multe aici.

Cine sunt susținătorii Moldovei și câți bani ne-a dat fiecare stat
Viena: recompense inedite pentru persoanele care renunță la mașini