Turcia a atacat cu drone o bază a Rusiei din Siria. Erdogan: „Este dreptul nostru cel mai legitim să mergem acolo unde securitatea noastră este amenințată”

Turcia a atacat miercuri cu drone o poziție kurdă în interiorul unei baze rusești din nord-estul Siriei, ucigând un luptător kurd și rănind trei, a declarat pentru AFP un oficial militar kurd.

Victimele sunt luptători ai Forțelor Democratice Siriene, conduse de kurzi, care lupta împotriva grupării Stat Islamic în regiune, a precizat ofițerul SDF. Drona a atacat un „birou de relațîi” cu forțele ruse al SDF, precizează syriahr.com.

Președintele Turciei a făcut din nou aluzie marți la o posibilă nouă ofensivă terestră în Siria împotriva militanților kurzi, însă Rusia a îndemnat la reținere și a cerut Ankarei să evite o escaladare.

Trimisul prezidențial rus în Siria, Alexander Lavrentyev, a declarat că Turcia ar trebui „să dea dovadă de o anumită reținere” pentru a preveni o escaladare în Siria, unde tensiunile s-au accentuat în weekend după ce lovituri aeriene turcești au ucis și rănit mai mulți soldați sirieni, informează ABC.

Lavrentyev – a cărui țară este un aliat puternic al guvernului sirian – și-a exprimat speranța că „va fi posibil să îi convingem pe partenerii noștri turci să se abțînă de la utilizarea excesivă a forței pe teritoriul sirian”.

Turcia a efectuat lovituri aeriene asupra unor ținte  ale militanților kurzi din nordul Siriei și Irakului în weekend, că represalii la un atentat mortal cu bombă din 13 noiembrie de la Istanbul, pe care Ankara îl atribuie grupurilor militante. Grupările au negat implicarea în atentat.

Loviturile aeriene au atins, de asemenea, mai multe pozițîi ale armatei siriene în trei provincii de-a lungul graniței cu Turcia și au ucis și rănit mai mulți soldați sirieni, au declarat oficialii sirieni.

„Desigur, vom face apel la colegii noștri turci să dea dovadă de o anumită reținere pentru a preveni o escaladare a tensiunilor și o escaladare a tensiunilor nu doar în nord, ci și pe întregul teritoriu al Siriei”, a declarat Lavrentyev, citat de agențiile de presă de stat rusești, în capitală Kazahstanului, Astana, înaintea discuțiilor privind Siria.

Președintele turc Recep Tayyip Erdogan a declarat că acțiunile Turciei nu se vor limita la lovituri aeriene, sugerând o posibilă nouă incursiune .

„Am fost deasupra teroriștilor în ultimele zile cu avioanele, artileria și dronele noastre”, a declarat Erdogan. „Cât mai curând posibil, îi vom eradica pe toți împreună cu tancurile și soldații noștri”.

Erdogan a continuat: „De acum încolo, există o singură măsură pentru noi. Există o singură granița. (Și această este) siguranță propriei noastre țări, a propriilor noștri cetățeni. Este dreptul nostru cel mai legitim să mergem acolo unde această securitate este asigurată”.

Turcia a lansat trei incursiuni majore în nordul Siriei din 2016 și controlează deja o parte din teritoriul sirian din nord.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat marți că Moscova privește preocupările de securitate ale Turciei „cu înțelegere și respect”, dar, de asemenea, îndeamnă Ankara să „se abțînă de la pași care ar putea duce la o destabilizare gravă a situației în general”. „Se poate întoarce că un bumerang”, a spus Peskov.

sursa

Prima semi-finală Eurovison 2024: Vezi care sunt cele 10 țări calificate în finala concursului

Deși a avut o prestanță memorabilă, Moldova nu a acumulat suficiente voturi pentru calificarea în marea finală a Eurovision 2024. Țara noastră a fost reprezentată de Natalia Barbu, cu piesa „In The Middle”.

Cele 10 țări din prima semi-finală calificate pentru finala showului sunt următoarele: Serbia, Portugalia, Slovenia, Ucraina, Lituania, Finlanda, Cipru, Croația, Irlanda, Luxemburg.

Natalia Barbu a evoluat pe scena Eurovision Song Contest 2024! Video

Prima semifinală a competiției Eurovision Song Contest 2024 are loc chiar în aceste momente! Natalia Barbu a evoluat cu numărul 11. Artista a fost întâmpinată cu ropote de aplauze și a avut o interpretare superbă! Vezi, mai jos, momentul mult așteptat de public:

Prima semifinală este rezervată pentru 15 țări printre care se află:

1. Cyprus / Silia Kapsis – Liar

2. Serbia / TEYA DORA – RAMONDA

3. Lithuania / Silvester Belt – Luktelk

4. Ireland / Bambie Thug – Doomsday Blue

5. Ukraine / alyona alyona & Jerry Heil – Teresa & Maria

6. Poland / LUNA – The Tower

7. Croatia / Baby Lasagna – Rim Tim Tagi Dim

8. Iceland / Hera Björk – Scared of Heights

9. Slovenia  / Raiven – Veronika

10. Finland / Windows95man – No Rules!

11. Moldova / Natalia Barbu – In The Middle

12. Azerbaijan / FAHREE feat. Ilkin Dovlatov – Özünlə Apar

13. Australia / Electric Fields – One Milkali (One Blood)

14. Portugal / iolanda – Grito

15. Luxembourg / TALI – Fighter

Concursul Eurovision Song Contest 2024 poate fi urmărit live

Concursul Eurovision Song Contest 2024 a început în această seară, 7 mai, la Malmö, Suedia.

În prima semi-finală vor evolua:

1. Cyprus / Silia Kapsis – Liar

2. Serbia / TEYA DORA – RAMONDA

3. Lithuania / Silvester Belt – Luktelk

4. Ireland / Bambie Thug – Doomsday Blue

5. Ukraine / alyona alyona & Jerry Heil – Teresa & Maria

6. Poland / LUNA – The Tower

7. Croatia / Baby Lasagna – Rim Tim Tagi Dim

8. Iceland / Hera Björk – Scared of Heights

9. Slovenia  / Raiven – Veronika

10. Finland / Windows95man – No Rules!

11. Moldova / Natalia Barbu – In The Middle

12. Azerbaijan / FAHREE feat. Ilkin Dovlatov – Özünlə Apar

13. Australia / Electric Fields – One Milkali (One Blood)

14. Portugal / iolanda – Grito