Universitatea de Stat din Moldova va inaugura un muzeu în memoria scriitorului Nicolae Dabija

În ziua nașterii scriitorului Nicolae Dabija, 15 iulie, începând cu ora 14.30, Universitatea de Stat din Moldova (USM) și Biserica „Întâmpinarea Domnului” va organiza ceremonia de comemorare a marelui poet și publicist.

La evenimentul care se va desfășura în incinta Sălii Senatului USM vor participa personalități din mediul academic și cultural, care l-au cunoscut și apreciat pe Nicolae Dabija.

Ceremonia va continua cu inaugurarea muzeului în memoria scriitorului Nicolae Dabija, un recital de poezie, prezentat de copiii din centrele de plasament din capitală, și slujba de pomenire pentru Nicolae Dabija oficializată de parohul Bisericii „Întâmpinarea Domnului”, preotul Octavian Moșin.

Nicolae Dabija s-a stins pe 12 martie 2021, scriitorul fiind răpus de complicațiile cauzate de noul coronavirus.

Un copil de doi ani a rămas blocat în mașina încinsă de soare
Pericol de coronavirus în Moldova. Premierul Aureliu Ciocoi îndeamnă populația să se vaccineze