Competenţele cosmetologilor vor fi evaluate de o comisie a Ministerului Sănătăţii

Începând cu întâi septembrie, competenţele specialiștilor care fac proceduri cosmetologice vor fi evaluate timp de două luni de către reprezentanții Universității de Medicină „Nicolae Testemițanu” și Ministerului Sănătății. Aceltia vor stabili dacă medicii au pregătirea necesară pentru a face intervenții minim invazive.Competenţele specialiștilor care fac proceduri cosmetologice vor fi evaluate timp de două luni.

1

Comisia va recepționa actele specialiștilor pe parcursul lunii august. Candidaţii care nu au pregătirea necesară vor face instruiri de scurtă durată la Universitatea de Medicină și Farmacie. Primul curs se va desfășura în noiembrie. Anterior, Ministerul Sănătății a aprobat un ordin care stabilește competențele profesionale în domeniile cosmeticii, chirurgiei plastice, estetice și microchirugiei reconstructive.

Asta după ce sănătatea mai multor femei a fost pusă în pericol în urma unor proceduri cosmetice făcute de specialişti fără competenţe în domeniu.

Vedeta din România care a devenit mamă de curând, își bea propriul lapte
Un moldovean trebuie să muncească 33 de minute ca să-și cumpere o halbă de bere, dar un german?