Eurovision Moldova 2017! Iată lista candidaților care au depus dosarele de participare la concurs

Astăzi a fost ultima zi în care concurenții au putut depune dosarele pentru a participa la selecția națională Eurovision 2017. În total, s-au înscris 40 de concurenți, iar în listă se regăsesc artişti autohtoni cu renume, dar şi tineri care se lansează pentru prima dată pe scena mare.

Din cei 40 de candidați, în cadrul audiţiilor live, care vor avea loc în data de 21 ianuarie, în studioul postului public de televiziune Moldova 1, vor fi selectați 14 interpreți care vor participa în semifinală.

Potrivit regulamentului, în acest an va fi organizată o singură semifinală, din care opt concurenți vor accede în finală: patru dintre ei vor avansa în finală în urma punctajului acumulat din votul juriului și alți patru vor fi selectați de public prin intermediul televoting-ului.

Finala Naţională Eurovision 2017 va fi organizată pe 25 februarie 2017 și va fi difuzată în direct pe postul public de televiziune. Cel care va câștiga etapa naţională a concursului Eurovision 2017 va reprezenta Moldova la Kiev, la cea de-a 62-a ediţie a show-ului. Cele două semifinale se vor desfășura pe 9 și 11 mai 2017, iar finala va avea loc pe 13 mai.

Iată cine sunt candidații care s-au înscris la selecția națională Eurovision 2017:

Che-MD – „Făurit în Moldova”che-md-fauriit-in-moldova.jpg

Serj Coston and Sergey Beloff – „I’ve been searching”serj-coston-and-sergey-beloff-i-039-ve-been-searching

Formaţia Ion Krasnopolski – „Invitaţie la nunta moldovenească”Scan1 (1)

Boris Covali – „Călător”1909427_1424013301179614_791084094_o

Valentina Nejel şi Sergiu Pungă – „Ne-a fost iubirea un joc”20161130-KD1A7136

Tudor Bumbac – „Într-o zi de iarnă”Tudor Bumbac

SunStroke Project – „Hey Mamma”Sunstroke Project

Sasha Letty – „I belive”Sasha Letty

THE ONE – „Dance”The One

Roşu Olea – „Mama”Olea Rosu

Max Fall – „If I Could”Max Fall

Russu Emilia – „If only you”Emilia Rusu

Denny Feyton – „Met by chance”Denny Feyton

Cerkoo & Rodica Olişevschi – „It’s not fair”Cerkoo & Rodica Olișevschi

Sasha Bognibov – „Stop the Liars”Sasha Bognibov

Sandy C – „A Beautiful World”Sandy C - A Beautiful World

Second Chance – „Two Cats”Second Chance

Vozniuc feat. Vio Grecu – „Don’t lie”Vozniuc feat. Vio Grecu

Dana Rogovski – „Gave You Everything”Dana Rogovski

RadioLIFE – „Forget all”RadioLIFE

Seth Cohen – „Пусть это будет секретом”

Diana Brescan – „Breath”Diana Brescan

Shakya – „Beautiful Life”Shakya

Red Lips – „Kill for me”Redlips

Marks & Stefanet – „Join us in the rain”Marks & Stefanet

Ethno Republic & Surorile Osoianu – „Discover Moldova”Ethno Republic & Surorile Osoianu – „Discover Moldova”

Big Flash Sound – „Logic”Big Flash Sound

Valeria Paşa – „Freedom”Valeria Pașa

Ştefan Ursaki – „Lacrimi de chitară”

Doga Liuba – „On thought away”

Doga Liuba – „Safe”Doga Liuba

Dăo – „Dream”Dăo

Nadia Moşneaga – „Never give up on us”

Chirtoacă Aurel – „Dor de mamă”Chirtoacă Aurel

Cobîlea Constantin – „Mama”Cobîlea Constantin

Barbas Diana – „The moment”Barbas Diana

Samir Loghin – „Glow”Samir Loghin

Maxim Zavidia – „Not Over You”Maxim Zavidia

TOZI – „Uzac, uzac”TOZI

sursa: www.trm.md

Au încins grătarul și au sărbătorit cu muzică răposații. S-a întâmplat astăzi, în Moldova

Cu mesele pline de bucate, romii din diferite regiuni ale Republicii Moldova au sărbătorit Paștele Blajinilor. La Soroca romii au întins mese copioase cu bucate preparate acasă, buchete de flori, ouă cu pietricele, plăcinte, dar și băuturi alese, transmite www.stiri.md.

La Glodeni aceștia au încins grătarul și au sărbătorit cu chef răposații. De asemenea, romii din Chișinău și Florești s-au remarcat prin pomenile luxoase, bucatele sofisticate, pască grandioasă, rațe umplute, miel sau pește la cuptor și muzică ce răsuna tare.

foto: captura www.stiri.md; www.protv.md

Interpreta Iuliana Beregoi, în culmea fericirii! Surpriza pe care i-a făcut-o Alla Pugaciova

Interpreta Iuliana Beregoi, cu peste un milion de urmăritori pe Instagram, are un nou fan și nu este vorba despre unul obișnuit. Mai nou, comunității sale s-a alăturat legenda muzicii din Rusia, Alla Pugaciova. Artista din Moldova a rămas impresionată și a venit cu un mesaj de mulțumire către celebra cântăreață.

Legenda muzicii ruse Alla Pugaciova a apreciat piesa „Снег”, compusă de Ірина Білик, această melodie fiind interpretată și de Filip Kirkorov.

„Incredibil, vă mulțumesc mult! Vă ador și vă apreciez”, este mesajul Iulianei Beregoi pentru legenda muzicii ruse. Vezi momentul video mai jos!

Moment impresionant! Natalia Barbu interpretează deosebit piesa „In the Middle”, acompaniată de Isaak, reprezentantul Germaniei la Eurovision

Deși au fost concurenți la ediția din acest an a concursului Eurovision, unii interpreți au reușit să lege prietenii și să-i unească talentele, spre bucuria fanilor.

Natalia Barbu, care a reprezentat R. Moldova la competiția muzicală care s-a desfășurat în Suedia, a făcut publică o înregistrare în care cântă altfel piesa „In the Middle”, fiind acompaniată la chitară de reprezentantul Germaniei la Eurovision, Isaac.

„O sesiunea live magică împreună cu artist și muzician extraordinar din Germania, Isaak. Frumoasă amintire! Mulțumesc, Isaak!”, a scris Natalia Barbu pe Facebook, potrivit ziarulnational.md.

„Este superbă versiunea asta!” sau „Minunată!!!”, i-au transmis fanii.

Rușinos! Cum a fost umilită o elevă din Capitală de către profesoara sa?
Tratează complet răguşeala, tusea şi durerea de gât!