Italienii revin la sobe, de teama facturilor la energie

Speriați de facturile astronomice, tot mai mulți italieni decid să își instaleze sobe pe lemn sau peleți.

Italienii revin la sobe, de teama facturilor. Coșar: Toți au înnebunit

Coșarii nu mai fac față cererilor și au programări până în primăvară. Un reportaj de Alberta Forgiarini, corespondenta TVR în Italia.

Cele mai căutate sobe sunt cele utilizate în mai multe scopuri.

Cesare Teccolo, coșar CTM Spazzacamino: „Mulți s-au axat pe lemn, s-au întors un pic în timp, în anii de după război, când familiile trăiau cu sobe de lemn și făceau acolo totul, inclusiv gătitul”.

Federico Venturini, coșar Top Manutenzione: „Clienții, lumea acum, toți au înnebunit să își cumpere sobe și să își pună coș. Telefonul sună toată ziua, noi răspundem până la 10 seara, ne afectează și viața personală. Programările acum le avem făcute până la începutul lunii martie”.

Coșarii spun că mulți nu vor reuși să facă întreținerea coșurilor, iar asta va duce la tragedii, relatează stiriletvr.ro.

„O mare îngrijorare în acest an este că vor izbucni multe incendii, pentru că multă lume nu și-a curățat coșul, din păcate este neglijență, se crede că să ai o sobă e de ajuns un horn, câteva lemne, un pic de hârtie și ne încălzim. Dar nu e deloc așa”, atrage atenția Federico Venturini.

Deocamdată, cei care au sobe cheltuie mai puțin decât cei cu centrale pe gaz. Totuși, coșarii spun că pentru cine vrea să își instaleze acum sobe, investiția nu rentează.

„Prețul peleților a crescut mult în această perioadă, dar față de gazul metan încă se economisește cam 30%. În ceea ce privește lemnul, pentru cine îl cumpără, ajunge la o economie între 40 și 60%”, a explicat Cesare Teccolo.

„În această dimineață am tăiat 4 tone de lemn, sunt în regulă pentru două ierni, sunt aprovizionat”, povestește un italian.

Alberta Forgiarini, corespondent TVR în Italia: „O sobă de ultimă generație costă între 1.800 și 3.500 de euro, însă italienii își pot recupera 50% din investiție de la stat, în 10 ani, prin deducerea taxelor”.

Cod galben de averse puternice cu grindină și vijelie, în Moldova

Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) a emis Cod Galben de instabilitate atmosferică în Republica Moldova.

Codul Galben este valabil pentru astăzi, 7 mai. În intervalul orelor 14:00 – 23:00 se prevăd descărcări electrice cu ploi de scurtă durată, izolat averse puternice (15-25 l/m2 ) cu grindină și vijelie în rafale de până la 15-20 m/s.

Șapte posturi TV și două posturi de radio din Moldova riscă să rămână fără licență

Încă șapte posturi de televiziune și două posturi de radio din Republica Moldova riscă să rămână fără licență de emisie. De această dată este vorba de canalele GRT (postul public de televiziune din UTA Găgăuzia), Mega TV, REN TV, Cinema 1, Exclusiv TV, N4, TV9 și posturile radio Retro FM și GRT FM.

În cadrul ședinței din 26 aprilie curent, Consiliul pentru promovarea proiectelor investiționale de importanță națională a dispus solicitarea unor informații suplimentare pentru demararea unor investigații financiare în privința activității companiilor care dețin aceste instituții media, inclusiv de la Procuratura Anticorupție (PA), transmite ziar.md.

La finele lunii martie 2024, aceeași instituție a decis sistarea temporară a valabilității actelor permisive, ca și măsură preventivă, ale companiei SRL „Media Content Distribution”, fondatoarea Canal 5 și postului de radio Maestro FM.

Peste 200 de mii de lei au furat hoții din casa preotului din Pelinia, în noaptea de Paște

Poliția vine cu detalii despe furtul din casa preotului Adrian Ciobanu al bisericii din satul Pelinia, care a avut loc în noaptea Învierii Domnului.

„Prejudiciul cauzat victimei este estimat la suma considerabilă de 200.813 lei”, a declarat, pentru Unimedia, ofițera de presă a IP Drochia, Svetlana Talpă.

„La data de 5 mai, în jurul orei 12:35, poliția din Drochia a fost sesizată cu privire la un incident petrecut în noaptea de 4 spre 5 mai. Un bărbat de 39 de ani din localitatea Pelinia, raionul Drochia, a comunicat că persoane necunoscute ar fi pătruns în locuința sa, prin forțarea geamului și au sustras mijloace bănești în diferite valute, dintr-un safeu metalic. Prejudiciul cauzat victimei este estimat la suma considerabilă de 200.813 lei. Poliția din Drochia a demarat o anchetă, pentru a clarifica toate circumstanțele acestui incident și pentru a identifica și localiza făptașii”, a declarat, pentru Unimedia, ofițera de presă a IP Drochia, Svetlana Talpă.

„Rugăm cetățenii să fie vigilenți și să nu lase bunurile și locuințele fără supraveghere. Asigurați-vă că aveți grijă de siguranța acestora, pentru a preveni orice incidente neplăcute. Siguranța este prioritară!”, mai menționează oamenii legii.

Hoții au pătruns în casa preotului Adrian al bisericii din satul Pelinia, în noaptea Învierii Domnului, și au „curățit-o” de bani. Un anunț în acest sens a fost publicat pe pagina de Facebook a Primăriei, unde se cere ajutorul oamenilor pentru a găsi făptașii.

Familiile care nu au reușit să se înregistreze pe site-ul compensații.gov.md vor beneficia de compensații pentru gaz, energie termică și electrică pentru luna noiembrie
Un copil de 2 ani rămas singur acasă a murit de foame: tatăl său decedase în urma unui atac de cord