Actorul Sean Penn și-a abandonat mașina și a traversat pe jos granița dintre Ucraina și Polonia

Actorul în vârstă de 61 de ani a ajuns în Ucraina săptămâna trecută pentru a realiza un documentar despre invazia Rusiei în Ucraina, declanșată de președintele rus Vladimir Putin. Acesta a postat pe Twitter o imagine în care apare trăgând un troler, în timp ce merge pe marginea unei șosele în care mașinile stau în coloană, bară la bară.

„Eu și alți doi colegi am mers kilometri întregi spre granița cu Polonia, după ce ne-am abandonat mașina pe marginea drumului. În aproape toate mașinile care apar în această fotografie se află numai femei și copii, cei mai mulți dintre ei fără bagaje, iar mașina este singura lor proprietate de valoare”, a scris Sean Penn.

„Deja o greșeală brutală în care vieți au fost curmate și inimi au fost frânte, și dacă nu renunță, cred că Domnul Putin va face una dintre cele mai oribile greșeli pentru întreaga omenire. Președintele ucrainean Volodimir Zelenski și poporul ucrainean s-au ridicat la statutul de simboluri istorice ale curajului”, a spus Penn, potrivit People.

Sean Penn a ajuns în Kiev la începutul săptămânii trecute și s-a întâlnit cu vicepremierul Iryna Vereshchuk, precum și cu jurnaliști locali și membri ai armatei. El apare, de asemenea, alături de președintele Volodimir Zelenski într-o înregistrare video postată pe contul de Instagram al şefului de stat ucrainean.

Administrația prezidențială de la Kiev a făcut la acea vreme o declarație prin care l-a lăudat pe actorul și regizorul american, care „a venit special la Kiev pentru a înregistra evenimentele ce se desfășoară în prezent în Ucraina și pentru a spune lumii adevărul despre invazia Rusiei în țara noastră”.

sursa: eva.ro

Minorii de la centrul de detenție Goian au participat la careul dedicat ,,Ultimului sunet”

Elevii din cadrul Centrului de detenție pentru minori și tineri Goian au marcat finalizarea anului de studiu. La careul dedicat evenimentului „Ultimul sunet” a participat ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, adjuncta Ambasadorului Țărilor de Jos, doamna Maaike Keizer Gankema, precum și reprezentanți ai Fundației Regina Pacis.

În cadru evenimentului a participat și jurnalista Promo-LEX Diana Mazniuc, care, pe parcursul ultimului an, a venit cu mai multe contribuții în procesul de reintegrare a minorilor. În anul 2023, Diana a organizat mai multe sesiuni de discursuri motivaționale pentru copiii ajunși după gratii.

Ea este convinsă ca oamenii sunt modelabili și, având în vedere ca un copil este în cursul dezvoltării personalității sale, intervențiile utile, în timp proxim, sunt cele care pot să prevină recidiva.

Datorită cooperării strânse dintre societatea civilă și Penitenciarul nr. 10 – Goian, sunt extinse oportunitățile de dezvoltare și formare profesională pentru minori și tineri, facilitând reintegrarea socială a acestora.

Ar putea fi o imagine cu 7 persoane, podium şi text

Dorin Recean și Antony Blinken, în vizită la stația electrică din Brăila

Prim-ministrul Dorin Recean a discutat cu secretarul de stat al Statelor Unite ale Americii Antony Blinken, la Brăila.

Oficialii au efectuat o vizită la stația electrică din regiune, unde vor fi instalate baterii de stocare a energiei electrice.

„Republica Moldova și Statele Unite colaborează pentru a livra ceea ce contează cel mai mult pentru cetățenii noștri: pacea și bunăstarea.

Am vizitat împreună cu secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, stația electrică de la Brăila, unde vor fi instalate baterii de stocare a energiei electrice, care vor stabiliza sistemul în caz de necesitate. Acesta este doar unul dintre multiplele exemple prin care reafirmăm parteneriatul solid dintre țările noastre.

Datorită suportului pe care l-am primit de-a lungul timpului din partea SUA, Republica Moldova a înregistrat progrese semnificative pe plan economic și în consolidarea instituțiilor.

Vom continua să implementăm reforme esențiale în domeniul economic, al justiției și în lupta împotriva corupției, pentru a asigura un viitor prosper și sigur pentru toți cetățenii noștri.

Sprijinul SUA rămâne crucial pentru atingerea acestor obiective ambițioase”, a punctat premierul Dorin Recean.

Ploi însoțite de descărcări electrice, izolat puternice, pe alocuri cu grindină, prognozate pentru 30 mai

Astăzi, 30 mai, va fi vreme instabilă, mai ales pe timp de zi, unde, pe arii extinse, vor cădea ploi de scurtă durată, însoțite de descărcări electrice, izolat puternice, pe alocuri cu grindină. În orele dimineții, pe arii restrânse se vor crea condiții de ceață.

Vântul va sufla din sud-est slab la moderat.

Noaptea, temperatura va oscila între +10°C și +15°C.

Ziua, temperatura va oscila între +18°C și +23°C.

Dmitri Rogozin: ,,Scoaterea din funcțiune a sateliților este motiv de război”
Recenziile restaurantelor din Rusia, folosite pentru a trece de cenzură şi a le spune ruşilor ce se întâmplă în Ucraina