Șofer de autocar, depistat cu permisul de conducere falsificat

În punctul de trecere a frontierei comun Palanca-Maiaki-Udobnoe, polițiștii de frontieră au identificat în flux un șofer de autocar care a prezentat permisul de conducere falsificat. Din spusele acestuia ar fi cumpărat permisul contra sumei de 15 mii grivne.

Pe sensul de intrare în R. Moldova s-a prezentat șoferul, fiind identificat ca cetățean al Ucrainei, în vârstă de 43 de ani. În timpul verificărilor documentelor de călătorie, polițiștii de frontieră au aut suspiciuni asupra autenticității permisului de conducere. Actul ar fi fost eliberat de către autoritățile ucrainene pe numele persoanei aflate la linia de control. Cercetarea primară, cu tehnica specială de control, a rezultat că permisul conține semne vădite de falsificare.

La audieri, cetățeanul a declarat că își pierduse permisul de conducere și ar fi apelat la intermediari, identificați pe rețelele de socializare, pentru perfectarea altuia, oferind 15 000 de grivne.

În fapt, șoferul a fost înlăturat de la conducerea autocarului, la volanul căruia a urcat al doilea șofer, inclusiv străinul – neautorizat la trecerea frontierei de stat. Documentul falsificat a fost ridicat și urmează să ajungă în laboratorul criminalistic al IGPF pentru expertiză. Polițiștii de frontieră din Direcția regională EST cercetează în continuare cazul sub toate aspectele legale.

Autoritățile irlandeze vor deschide o ambasadă în Republica Moldova

Anul viitor, autoritățile irlandeze vor deschide o Ambasadă în Republica Moldova. Anunțul a fost făcut astăzi, după întâlnirea președintelui Parlamentului, Igor Grosu, cu Președintele Camerei Reprezentanților Parlamentului Irlandei, Seán Ó Fearghaíl.

„Acest pas ne va permite ca, pe viitor, să avem mai multe noutăți în beneficiul cetățenilor noștri, cum ar fi noi curse aeriene sau recunoașterea permiselor de conducere. Împreună vom reuși să construim în Moldova un viitor în pace și bunăstare”, a declarat Igor Grosu, transmite realitatea.md.

Președintele Camerei Reprezentanților Parlamentului Irlandei, Seán Ó Fearghaíl, efectuează o vizită în Republica Moldova în perioada 31 mai – 2 iunie 2024. Este prima vizită în țara noastră a unui speaker irlandez în cei 25 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice moldo-irlandeze.

Amintim că, Guvernul irlandez a anunțat la începutul lunii martie 2024 intenția de a deschide o ambasadă în Republica Moldova. Decizia statului irlandez se încadrează în extinderea rețelei diplomatice și consulare a Irlandei, ca parte a programului Global Ireland.

Aeroportul Chișinău a marcat 29 de ani de la întemeiere

Pe 31 mai 2024, Aeroportul Internațional Chișinău a marcat cea de-a 29-a aniversare de la inaugurare.

“Este un bun prilej pentru a sublinia contribuția extrem de valoroasă a fiecăruia dintre angajații aeroportului în asigurarea bunei funcționări a principalei porți aeriene a Republicii Moldova, asigurarea securității zborurilor la un nivel înalt, precum și acordarea serviciilor de calitate”, a menționat Aeroportul Internațional Chișinău.

Administratorul interimar, Sergiu Spoială, a adresat sincere urări de bine și de sănătate tuturor angajaților Aeroportului Internațional Chișinău.

“Fiți mândri de fiecare realizare, pentru că activitatea angajaților Aeroportului Internațional Chișinău în ansamblu este în serviciul oamenilor. La mulți ani!”, a comunicat Sergiu Spoială.

Iranul a dat startul înscrierilor la alegerile prezidenţiale anticipate

Iranul a început joi înregistrarea candidaților pentru alegerile prezidențiale anticipate programate în luna iunie, în urma decesului președintelui Ebrahim Raisi în accidentul de elicopter, a anunțat ministrul iranian de interne Ahmad Vahidi, la televiziunea de stat.

Iranul a dat startul înscrierilor la alegerile prezidenţiale anticipate

Raisi era cândva văzut ca un posibil succesor al liderului suprem al Iranului, Ayatollahul Ali Khamenei, dar moartea lui subită a declanșat o cursă între adepții liniei dure pentru influențarea alegerii viitorului lider al Iranului, în contextul în care Khamenei are în prezent 85 de ani, transmite hotnews.ro.

După perioada de înregistrare de cinci zile, Consiliul Gardienilor, care supraveghează alegerile și legislația, va examina candidații care aspiră să intre în cursa pentru președinție.

„Procesul de verificare va dura șapte zile, iar apoi candidații calificați vor avea la dispoziție aproape două săptămâni pentru campania electorală”, a precizat ministrul Vahidi, la televiziunea de stat. Consiliul Gardian va publica pe 11 iunie lista celor care se califică pentru a putea deveni legal candidați la postul de președinte.

Politicienii moderați au acuzat Consiliul Gardienilor, format din 12 membri, că i-a descalificat pe rivalii candidaților adeoți ai liniei dure, așteptați să domine viitoarea cursă prezidențială.

Primul candidat înscris

Prezența la vot ar putea fi afectată de alegerile limitate de pe buletinul de vot și de nemulțumirea în creștere din cauza unei serii de crize politice, sociale și economice.

În cadrul regimului complex din Iran, în care apar atât conducători clerici, cât și oficiali aleși prin vot, Khamenei are ultimul cuvânt în toate problemele de stat, cum ar fi politica nucleară și cea externă. Însă președintele ales va fi însărcinat să rezolve dificultățile economice tot mai mari.

Saeed Jalili, un fost negociator șef în domeniul nuclear, care în 2001 a condus biroul lui Khamenei timp de patru ani, a fost primul membru al liniei dure care s-a înscris la alegeri, potrivit presei de stat.

Incendiu la un terminal poștal din centrul Capitalei
Biserica Ortodoxă Rusă recrutează mercenari