Sportiva Anastasia Nichita a obținut medalia de aur la turneul din Budapesta

Anastasia Nichita a obținut o nouă victorie în fața adversarelor la turneului din seria Ranking Series de la Budapesta. Sportiva moldoveancă a cucerit medialia de aur.

Sportiva Anastasia Nichita a obținut aurul la un turneu din Budapesta

Florin Piersic se află în stare gravă. Medicii spun că are septicemie

Florin Piersic se află în stare gravă, au transmis reprezentanții Spitalului Foișor din București, acolo unde actorul a fost transferat joi dimineață. Marele actor are septicemie, iar medicii spun că infecția pleacă de la proteza de genunchi, scrie digi24.ro.

„În cursul zilei de astăzi, 09.05.2024, domnul Florin Piersic a fost transferat la Spitalul Clinic de Ortopedie-Traumatologie și TBC Osteoarticular București. La momentul internării, pacientul, în vârstă de 88 ani, se prezintă cu o stare generală gravă în urma unui sepsis cu punct de plecare de la nivelul unei proteze totale de genunchi. Pacientul prezintă multiple patologii asociate, dintre care cea mai gravă este cea cardiacă. Vom efectua investigații de laborator și imagistice în urma cărora vom stabili conduita terapeutică”, transmit reprezentanții spitalului.

Florin Piersic a fost transferat, în această dimineaţă, de la Institutul Matei Balş la o clinică privată pentru o analiză complexă (PET CT), iar ulterior a ajuns la Spitalul Foişor.

Actorul are nevoie de o nouă operație pentru a i se scoate proteza de genunchi, operație „absolut necesară” pentru îndepărtarea sursei de infecţie, spun medicii. Intervenţia nu este lipsită de riscuri, precizează reprezentanţii Institutului ”Matei Balş” din București.

Septicemia, cunoscută și sub numele de sepsis, reprezintă o complicație care pune viața în pericol și care poate să apară atunci când bacteriile, dintr-o altă infecție, intră în fluxul sanguin și se răspândesc în tot organismul.

Aflat la Chișinău, comisarul european Johannes Hahn a fost decorat de Maia Sandu cu „Ordinul de Onoare”

Comisarul european pentru buget și administrație Johannes Hahn a fost decorat, de președinta Maia Sandu, cu „Ordinul de Onoare”. Oficialului european i s-a acordat distincția pentru susținerea parcursului european și promovarea intereselor Republicii Moldova. Precizările au fost făcute de reprezentanții Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova.

Delegația a menționat pe 9 mai că Johannes Hahn a fost decorat cu „Ordinul de Onoare” de către Maia Sandu.

„Distincția a fost conferită în semn de recunoștință pentru contribuția semnificativă la consolidarea colaborării dintre Republica Moldova și Uniunea Europeană. De asemenea, comisarul european a fost decorat pentru susținerea parcursului european și promovarea intereselor Republicii Moldova în cadrul instituțiilor comunitare, precum și pentru sprijinul substanțial acordat în consolidarea rezilienței economice a Republicii Moldova”, au precizat reprezentanții Delegației.

Comisarul european pentru buget și administrație Johannes Hahn efectuează o vizită la Chișinău pe 9 mai, la invitația președintei Maia Sandu. Oficialul european a susținut un discurs în Piața Marii Adunări Naționale, alături de Maia Sandu, cu ocazia Zilei Europei. Detalii AICI. Hahn a mai fost la Chișinău, și în septembrie 2022. În ianuarie 2024, președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Johannes Hahn. Președinția anunța că au fost abordate prioritățile și viitorul asistenței europene pentru Republica Moldova. Detalii AICI.

sursa

Accident în capitală: un troleibuz cu 20 de pasageri s-a lovit puternic cu un automobil de model Skoda

Accident la Chișinău, pe 9 mai, cu implicarea unui troleibuz. Cel din urmă s-a lovit cu un automobil de model Skoda. În momentul impactului, în troleibuz se aflau circa 20 de pasageri. A suferit traumatisme șoferița automobilului de model Skoda. Ea a fost transportată la spital.

Pentru NewsMaker, ofițera de presă a poliției capitalei Svetlana Scripnic a declarat că oamenii legii au fost informați despre accidentul rutier la ora 14:54. Accidentul s-a produs la intersecția str. Sf. Țării cu str. București. Un automobil de model Skoda s-a lovit cu un troleibuz de pe ruta 8, potrivit newsmaker.md.

În urma impactului, șoferița automobilului de model Skoda a suferit traumatisme și a fost transportată la spital.

Ofițera de presă a poliției capitalei a precizat că oamenii legii încă stabilesc circumstanțele accidentului.

Purtătoarea de cuvânt a Regiei transport electric Chișinău (RTEC) Felicia Rusu a declarat pentru NewsMaker că întreprinderea municipală s-a autosesizat. Accidentul a avut loc la ora 14:40.

Somnul insuficient poate anula beneficiile obținute din exerciții fizice, potrivit unui nou studiu
Trafic intens la două puncte de trecere a frontierei, pe sensul de ieșire din țară