Serviciul Vamal și Poliția de Frontieră informează despre desfășurarea lucrărilor de înlocuire a cablurilor subterane în cadrul postului vamal Leușeni, planificate la data de 07 decembrie, începând cu ora 23:30 și până la ora 03:00 la data 08 decembrie.
În intervalul de timp indicat activitatea postului vamal va fi sistată.
Prin urmare, recomandăm agenților economici și persoanelor fizice care intenționează traversarea prin PTF Leușeni în perioada vizată, să opteze pentru traversarea printr-un alt post vamal de frontieră.
Ministerul Mediului vine cu precizări după protestul localnicilor din Anenii Noi, împotriva sacrificării a 65 mii de porci infectați cu pestă porcină
Ministerul Mediului a venit cu precizări referitor la situația excepțională din Roșcani, raionul Anenii Noi, după izbucnirea unui focar uriaș de pestă porcină la o fermă mare, care a generat proteste în rândul locuitorilor, informează unica.md.
”Înțelegem îngrijorările locuitorilor din satele Calfa, Calfa-Nouă și Roșcani, raionul Anenii Noi, și vă asigurăm că toate instituțiile responsabile sunt implicate plenar pentru ca procesul să fie sigur atât pentru oameni, cât și pentru mediu.
Terenul selectat pentru înhumarea porcilor este groapa de gunoi locală. Stratul de sol este preponderent lutos, cu o capacitate redusă de permeabilitate, ceea ce reprezintă prima barieră pentru a limita infiltrarea și contaminarea apelor subterane. Mai mult decât atât, perimetrul gropii pentru înhumare nu se află în zona de protecție a râului Bîc.
Procedura de înhumare se desfășoară cu respectarea strictă a normelor sanitar-veterinare naționale și internaționale. În cadrul procesului, se aplică straturi dezinfectante pe bază de clorură de var între nivelurile de depunere, ceea ce constituie o altă acțiune de limitare a riscurilor biologice și de mediu. De asemenea, gropile de înhumare au o adâncime cuprinsă între 6 și 9 metri.
Reprezentanții de la Administrația Națională „Apele Moldovei” și Inspectoratul pentru Protecția Mediului (IPM), Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) au mers, inclusiv ieri, la fața locului pentru investigații. Limitele gropii de gunoi au fost ridicate în plan pentru a proteja teritoriile învecinate și au fost instalate semne de delimitare a perimetrului. Zona roșie va fi îngrădită prin instalarea unui gard de protecție.
Instituțiile responsabile vor continua să monitorizeze regiunea pentru a se asigura că oamenii și mediul nu sunt expuse riscurilor.”, precizează instituția într-o postare.
Cazul fetei care a căzut de la etajul 5 al IMC: Poliția a pornit un proces penal
Poliția a inițiat un proces penal pe cazul fetei care a căzut de la etajul 5 al Institutului Mamei și Copilului. Potrivit purtătorului de cuvânt al instituției medicale, Maxim Cazacu, fata se simte mai bine, dar rămâne în continuare sub supravegherea medicilor, scrie unimedia.info.
,,Pe caz este inițiat un proces penal în cadrul căruia angajații poliției stabilesc toate circumstanțele și se acumulează material probatoriu”, a declarata ofițera de presă a Direcției de Poliție a municipiului Chișinău, Natalia Stati.
Purtătorul de cuvânt al Institutului Mamei și Copilului a declarat că „în cazul pacientei în vârstă de 16 ani se atestă o evoluție pozitivă a stării de sănătate”.
„La moment, aceasta este stabilă și conștientă. Totuși, pentru asigurarea unei monitorizări adecvate și continuarea îngrijirilor medicale specializate, va mai rămâne internată pentru cel puțin 2 zile în cadrul Departamentului de Anesteziologie și Terapie Intensivă”, a menționat Cazacu.
Pe data de 17 martie, o adolescentă de 16 ani ar fi căzut de la etajul cinci, din fereastra secției neurologie, la Institutul Mamei și Copilului din Chișinău, scrie bloggerul Eugen Luchianiuc. Solicitat de UNIMEDIA, purtătorul de cuvânt al IMC, Maxim Cazacu, a declarat că „pacienta a fost găsită în afara instituției cu diferite leziuni și traumatisme.”
Poliția nu a fost sesizată despre acest caz.
Descoperire macabră la Cahul: Cadavrul unei femei, găsit într-o groapă
Cadavrul unei femei a fost găsit zăcând fără suflare într-o groapă. Descoperirea macabră a avut loc sâmbătă dimineața, 22 martie, în jurul orei 09:24, în localitatea Vadul lui Isac, din raionul Cahul, scrie pulsmedia.md.
La fața locului au intervenit salvatorii, dar și grupul operativ din cadrul IP Cahul. Victima s-a dovedit a fi o femeie în vârstă de 73 de ani, aflată la evidența medicului psihiatru. Cadavrul acesteia zăcea într-o groapă plină cu apă de ploaie/
Medicul-legist nu a depistat semne de moarte violentă pe suprafața cadavrului, iar oamenii legii au inițiat o anchetă pentru a stabili toate circumstanțele în care a murit femeia.