3 beneficii ale mersului pe jos!

Dacă îți plac plimbările, atunci trebuie să știi că acestea au efecte surprinzătoare pentru organism. 7 ore de mers pe jos pe săptămână reduc considerabil riscul de a te îmbolnăvi de cancer la sân, ameliorează pofta de dulciuri și previn obezitatea.

Contracarează efectele genelor care predispun la obezitate

Cercetătorii de la Universitatea Harvard au analizat 32 de gene care predispun la obezitate la peste 12.000 de subiecţi pentru a determina în ce măsură contribuie genele de fapt la masa corporală. Aceştia au descoperit că în cazul subiecţilor care merg pe jos în ritm alert aproape o oră în fiecare zi, efectele acestor gene au fost înjumătăţite.

2.Ameliorează pofta de dulciuri

Mai multe studii efectuate de cercetătorii de la Universitatea din Exeter arată că o plimbare de 15 minute poate reduce pofta de ciocolată şi chiar cantitatea de ciocolată pe care o consumi în situaţii stresante. Cele mai recente cercetări confirmă că mersul pe jos poate reduce pofta de dulce şi consumul de dulciuri, potrivit csid.ro.

3. Reduce riscul de a face cancer de sân

Cercetătorii au arătat deja că orice tip de activitate fizică reduce semnificativ riscul de cancer de sân. Un studiu efectuat de Societatea Americană de Cancer a analizat beneficiile mersului pe jos la femei. Astfel, în cazul celor care mergeau pe jos timp de şapte ore sau mai mult pe săptămână riscul de cancer la sân s-a redus cu 14% faţă de cele care mergeau trei ore sau mai puţin pe săptămână. Mai mult, mersul pe jos oferă protecţie chiar şi pentru femeile care prezintă factori de risc cum ar fi: kilogramele în plus sau utilizarea suplimentelor cu hormoni.

Cum slăbeşte Roxana. Două rețete
Cafeneaua în care bărbații vor putea cere… sex oral!